ŁÓDZKIE POMNIKI WYBITNYCH POLAKÓW 06-06-2009r.

Na trasie, którą przejdziemy należy wykonać zadania. Do wykonania zadań potrzebne będą: plan miasta, linijka, pisak oraz uważne słuchanie przewodnika.

Polecenia do wykonania:

  1. zorientuj plan,

  2. miejsce startu oznacz cyfrą 1,

  3. w trakcie spaceru zaznaczaj kolejno cyframi 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 omawiane pomniki oraz liną ciągłą pokonywaną trasę,

  4. po dotarciu do ostatniego punktu 8 zmierz linijką na planie pokonaną odległość i oblicz ile wynosi ona w  rzeczywistości wiedząc, że skala planu to 1:15 000,

  5. przypisz poszczególnym numerom nazwiska osób przedstawionych na pomnikach.

Jan Paweł II - pierwszy papież Polak. W 1978 roku został wybrany w wieku 58 lat na 264 papieża .
W trakcie 91 pielgrzymek odwiedził ponad 200 państw ciesząc się ogromnym autorytetem i sympatią. W 1979 przybył do Polski co spowodowało zmianę sytuacji politycznej w kraju a w konsekwencji w całej Europie Wschodniej. W 1981 ciężko ranny w zamachu dokonanym przez tureckiego terrorystę. W 1987 przybywa do Łodzi odwiedzając jako papież, pracujących w zakładzie przemysłowym. W 2003 roku nadano Janowi Pawłowi II honorowe obywatelstwo Miasta Łodzi.

     

Ignacy Skorupko - ksiądz, harcmistrz Rzeczpospolitej, kapelan Wojska Polskiego. Zginął pod Ossowem koło Radzymina w sierpniu 1920 roku uczestnicząc w bitwie zwanej "cudem nad Wisłą".

     

Dąb Fabrykant "Jagosz"- dąb szypułkowy
o obwodzie 3,5 metra. W kwietnu otoczony dywanem kwitnących cebulic. Jagosz to pseudonim dziennikarski Mieczysława Jagoszewskiego piszącego artykuły do "Ekspresu Ilustrowanego" i "Dziennika Łódzkiego". Jagoszewski to wspólzałożyciel TPŁ i inicjator odbudowy pomnika T. Kościuszki.

     

Bohdan Stefanowski - inżynier energetyk. Twórca i pierwszy rektor Politechniki Łódzkej. Autor wielu prac naukowych z zakresu termodynamiki, techniki cieplnej i chłodnictwa.

     

Stefan Jaracz - aktor grający w teatrach Warszawy, Poznania i Łodzi (u Zelwerowicza). W okresie międzywojennym występował jako aktor filmowy. Wybitny reżyser. W czasie II wojny światowej więziony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Ciężka choroba spowodowała, że zmarł wkrótce po wyzwoleniu.

     

Władysław Reymont - pisarz, autor "Ziemi obiecanej"opisujący życie przemysłowej Łodzi w XIX wieku. Napisał powieść "Chłopi", za którą to w roku 1924 otrzymuje literacką Nagrodę Nobla.

     

Julian Tuwim - łódzkiego poetę uhonorowano pierwszym pomnikiem w Galerii Wielkich Łodzian. Od 1997r. ławeczka Tuwima stoi przed Urzędem Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104. Poeta pisał utwory  dla dzieci np.: "Lokomotywa", "Słoń Trąbalski", "Bambo", "Abecadło", "Dwa Michały", "Zosia samosia" jak i dla dorosłych np.: "Kwiaty polskie".

     

Tablice pamiątkowe poświęcone:

Świętej Faustynie - patronce Łodzi Janowi  Sztaudyngerowi - poecie i fraszkopisarzowi Nauczycielom prześladowanym przez władze PRL Nauczycielom poległym w walce z hitlerowskim okupantem

Foto: M. Walczak

>>Strona główna<<