ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 10
im. JANA SZCZEPANIKA w ŁODZI
»ELEKTRONIK«

Corning Optical Communications

Firma Corning aktywnie uczestniczy w życiu szkoły. Docenia ambitnych uczniów i pomaga w zaplanowaniu przyszłej ścieżki zawodowej. Organizuje akcje, dzięki którym uczniowie mogą rozwijać swoje kompetencje nie tylko w teorii, ale także w praktyce.

Osoby chętne do nawiązania współpracy z firmą, proszone są o kontakt mailowy na adres:

rekrutacja@corning.com

Firma Corning oferuje praktyki obowiązkowe dla uczniów w trakcie trwania roku szkolnego, płatne praktyki wakacyjne dla pełnoletnich uczniów oraz roczne staże w Dziale Utrzymania Ruchu dedykowane absolwentom.

Rok szkolny 2015/2016

Dzień Otwarty

Dzień Otwarty Dzień Otwarty Dzień Otwarty

W maju uczniowie zwiedzali nowoczesny zakład produkcyjny w Strykowie. Podczas spotkania z ekspertami dowiedzieli się więcej o możliwościach rozwoju oferowanych pracownikom, historii firmy, procesach produkcyjnych oraz programach stażowych, praktykach i czekającej na nich szansie rozpoczęcia kariery zawodowej z firmą Corning.

- Firma Corning wywarła na mnie duże wrażenie. Spodobało mi się to, że jest tam tak wielka różnorodność stanowisk pracy i wysoki poziom ich zmechanizowania - powiedział Michał Rogulski.

Dominik Majer ocenił natomiast, że Dzień Otwarty w Corning był ciekawie przygotowany, a osoby oprowadzające po fabryce pokazały wiele ciekawostek i wytłumaczyły proces produkcji.

- Prezentujemy zagadnienia, które uczniowie poznają od strony teoretycznej, w sposób bardziej przyjazny i poparty przykładami z rzeczywistych rozwiązań technicznych występujących w naszym zakładzie. Szczególną uwagę zwracamy na aspekty, z którymi większość młodych stażem pracowników ma problemy. Mam nadzieję, że pomoże to przyszłym absolwentom podjąć świadomy wybór kierunku dalszej ścieżki zawodowej - stwierdził Mariusz Klonowicz, absolwent Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 w Łodzi i inżynier Działu Utrzymania Ruchu w Corning.

Praktyki  2016


Jakub Moczulski, klasa III Te technik elektronik

- Z praktyk odbytych w firmie Corning w Dziale Utrzymania Ruchu jestem bardzo zadowolony. Wydaje mi się, że lepiej trafić nie mogłem. Nabrałem doświadczenia w dziedzinie elektroniki i nie tylko, również podczas naprawy i przeglądów maszyn na liniach produkcyjnych. Poznałem wielu ciekawych ludzi,  którzy byli zawsze pomocni i służyli dobrą radą. Miła i przyjazna atmosfera ze strony przełożonych i pracowników przyczyniła się do tego, że pracowało się bardzo przyjemnie i praktyki minęły bardzo szybko - ocenił Jakub, który uczył się pod okiem doświadczonego automatyka i mechanika.

Akademia Młodego Technika

Akademia Młodego Technika

W cyklu warsztatów brali udział uczniowie klas trzecich. Uczestnicy podczas zajęć odbywających się w dniach 14, 18 oraz 21 i 22 marca poznali praktyczną stronę przyszłego zawodu i dowiedzieli się jak zaprogramować swoją karierę.

To kolejny rok współpracy ze szkołą, w którym uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez specjalistów Corning, zwiedzić nowoczesną fabrykę w Strykowie i odbyć w firmie płatne praktyki. Dodatkowo szkoła otrzymała wsparcie w postaci sprzętu do celów dydaktycznych. Specjalistyczne urządzenia o wartości około 11 tys. złotych stanowić będą wyposażenie pracowni mechatronicznej oraz elektronicznej.

Rok szkolny 2014/2015

W ramach cyklu „Akademia Młodego Technika” specjaliści firmy Corning przeprowadzili w roku szkolnym 2014/2015 wykład i warsztaty z automatyki przemysłowej. Uczniowie klas trzecich i czwartych poznali praktyczną stronę zawodu technika i dowiedzieli się jak zaprogramować swoją karierę.

W lutym podczas wykładu dla klas czwartych Łukasz Gacki oraz Zenon Drabik, Dyrektorzy Działów Inżynieryjnych, opowiedzieli o technologiach wytwarzania oraz rodzajach i właściwościach światłowodów. Zdradzili sekrety produkcji i przedstawili rolę światłowodów w łączności dalekosiężnej, miejskiej oraz w sieciach lokalnych.

W marcu Mariusz Klonowicz, inżynier Działu Utrzymania Ruchu i absolwent Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 w Łodzi, poprowadził warsztaty dla klas trzecich. Uczestnicy uporządkowali i poszerzyli wiedzę o czujnikach, przetwornikach, sygnałach analogowych, cyfrowych, układach sterowania i urządzeniach wykonawczych. Wykładowca podzielił się z uczniami swoim doświadczeniem oraz przekazał informacje na temat możliwości rozwoju w Dziale Utrzymania Ruchu.

15 maja w fabryce w Strykowie podczas Dnia Otwartego zorganizowano dla uczniów m.in. spotkanie z przedstawicielami Działu Utrzymania Ruchu. Uczestnicy mogli porozmawiać z technikami i inżynierami o możliwościach rozwoju i ścieżce kariery, a potem zwiedzili zakład produkcyjny.

     

W tym roku po raz kolejny uczniowie odbywali w firmie praktyki.


Praktykant Jakub Niźnikowski  z opiekunem Piotrem Chudzikiem


Praktykant Jakub Jóźwiak i opiekun Marcin Turbiński

W następnym semestrze oferta firmy Corning dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 zostanie poszerzona o płatne staże wakacyjne oraz wsparcie w zakupie sprzętu do przygotowania prac konkursowych.

Rok szkolny 2013/2014

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 im. Jana Szczepanika w Łodzi oraz firma Corning, jeden z największych pracodawców w województwie łódzkimi, rozpoczęli współpracę, która prowadzona jest na kilku płaszczyznach.

Technikum zaprosiło specjalistów firmy do prowadzenia zajęć dla uczniów  w ramach godzin dydaktycznych.

Wiosną uczniowie odwiedzili nowoczesną fabrykę w Strykowie podczas Dnia Otwartego, który Corning Optical Communications zorganizował 26 kwietnia. Goście poznali kluczowe obszary działalności przedsiębiorstwa oraz przyjrzeli się procesowi produkcji. Dwudziestu uczniów wraz z opiekunami brało udział w szkoleniu BHP, a następnie zwiedziło hale produkcyjne, gdzie oprócz kabli światłowodowych produkowane są elementy odpowiedzialne za dostarczanie sygnału aż do gniazdka końcowego odbiorcy.

     

Uczniowie klas mechatronicznych odbyli w maju 2014 praktyki w Dziale Utrzymania Ruchu firmy Corning. Pomagali przy bieżących naprawach oraz przeglądach maszyn i urządzeń, uczyli się prowadzenia związanej z tym dokumentacji. Zapoznali się również z systemem do zarządzania pracami zleconymi i bieżącymi awariami. Dzięki praktykom mieli okazję poszerzyć wiedzę zdobytą w szkole, a także nauczyć się wykorzystania jej w praktyce.

27 czerwca firma podczas uroczystego apelu na zakończenie roku szkolnego nagrodziła zwycięzców szkolnego etapu „Konkursu na najlepszą pracę modelowo – konstrukcyjną”.

     

Obaj partnerzy podjęli działania nad rozszerzeniem współpracy w przyszłym roku szkolnym, aby w jak najefektywniejszy sposób wspierać potencjał i rozwój uczniów, którzy wiążą swoją przyszłość z wdrażaniem najnowszych technologii.

Nasi partnerzy

BSHCorning Optical CommunicationsAccentureASDGrupa Technitel